شما این‌جا هستید
لوله بازکنی 

لوله بازکنی -

تعویض لوله های گاز

سیستم های لوله کشی بنابر کاربرد دارنده گونه های مختلفی از حیث محصول و جور اتصال میباشند که هرکدام دارنده مزایا و معایب مختص خویش می باشند

بررسي علل نشتي گاز و نیاز به ردوبدل لوله در خطوط گازی

خطوط لوله و مخازن مواد شيميايي كه در بسياري از مورد ها در آن‌ها مواد آلاينده ي محيط زيست , مواد حریق زا و حتي مواد سمي موجود است از اهميت به سزايي در صنعت برخوردارند . . بديهي است كه وجود نشتي از اين خطوط , مي تواند خطرها زيادي براي موجوداتي كه روي زمين زندگي مي كنند مهیا آورد . از طرفي هدر رفتن بخشي از مواد باارزش كه بخشی از تولیدات و يا مواد اوليه ي ما میباشند , از دید اقتصادي نيز ناخوشايند است . بنابراين دو ادله اقتصاد و محيط زيست انگيزه ي كافي براي رفع چنين مشكلي در ما ايجاد مي كنند . لوله بازکنی

خطوط لوله گاز كه گاز شيرين خروجي از پالايشگاه ها را به مصرف كننده هاي بیشتر در شهرها و كارخانه هاي صنعتي انتقال مي دهد به رغم تمامی ي تمهيدات پيش بيني شده در طراحي و اجراي آن و همچنين ارزیابی هاي مستمري مثل نشت يابي , میزان گيري ولتاژ به صورت زمان اي و…كه در حین منفعت برداري آن‌ها اعمال مي گردد , به جهت گستردگي و پراكندگي زيادي كه داراست نمي توان احتمال وقوع نشتي را در آنها ناديده گرفت . در واقع به دليل فشار بالاي عملياتي خطوط لوله هرگونه نشتي جزيي مي تواند خيلي سريع محيط اطراف خویش را فرا گرفته و انفجار و حریق سوز ي در پي داشته باشد . لوله بازکنی منطقه فرجام

مشکلات مرسوم در لوله های سابق انتقال گاز

خوردگي و فرسودگی

در اثر نقص در عايق كاري و يا اجرا نكردن حفاظت كاتدي صحيح سطح ها خارجي لوله ها , امكان پیدایش خوردگي موجود هست . گرچه خوردگي ها به صورت بیشتر در سطح ها خارجي لوله ها حادثه مي افتد ولي امكان پیدایش خوردگي داخلي چه در لوله ها و چه در ظروف عملياتي به دلیل وجود تركيبات خورنده اي مثل ئيدروژن سولفوره و آب نيز موجود هست . کارداران محيطي مانند سوزوسرما , يخبندان , گرما و… , همچنين ضرر هاي عمدي و سهوي و عمليات بیرون از محدوده ي طراحي نيز ممكن است به لوله ها و مخازن آسيب برساند . وفرسودگي لوله ها و مخازن همچنين يك ادله طبيعي به شمار مي رود . این فرسودگی ها می‌توانند به حدی باشند که سیستم لوله کشی نیاز به ردوبدل پیدا نماید . نشت یابی لوله بصورت مکانیزه انقلاب (چهارمردان) قم

سايش داخلي

در اثر وجود ناخالصي هاي همراه با‌گاز پديده ي سايش شدید رخداد مي افتد . به صورت معمول در محل خم لوله ها و يا در شيرهاي كاهش دهنده ي فشار بجهت افزايش سرعت گاز , ميزان سايش بيشتر است . درصورت بوجود داخل شدن سایش لوله ها نیاز به ردوبدل و یا این که ترمیم دورازشوخی دارا هستند .

عامل ها خارجي

نظیر ضربه هاي مكانيكي , تماس با كابل برق و يا جريانات القايي .
نقص در ساختار متالوژيكي لوله , اتصالات , شيرها و ساير متعلقات
نقص در اجرا و نصب شيرها و ساير اتصالات فلنجي و همچنين رزوه اي .
نقص در جوش لوله ها و اتصالات جوشي .
بنابراين با اعتنا به وسعت عواملي كه مي توانند نشتي را ايجاد كنند و همچنين هزينه ها و مخاطراتي كه اين پديده دربر داراست , نشت يابي و جلوگيري از دوام نشت , مسائل ي بسيار مهمي است . که با اعتنا به وسعت و گستردگي اين پديده تشخيص نشتي به صورت دقيق و سريع كار بسيار مشكلي است و گهگاه ردوبدل لوله ها شایسته ترین راه‌حل است .

وجود نشت و فساد در لوله های گازی مدفون

بازدید مسیر لوله کشی

مسیر لوله های گاز بایستی به صورت متناوب بازرسی شود و به محض شم بوی گاز یا این که علایم نشان دهنده ی نشت گاز نسبت به بررسی با جزییات بیشتر آن مبادرت کرده و در صورت اطمینان از وجود نشتی رفع شود .

نشت یابی زمان ای

درین جور نشت یابی که در خطوط لوله کوتاه مثل لوله های زیرزمینی گاز مرتبط با کارخانه ها و مصرف کننده های تجاری سفارش می شود , هر دو سال یک توشه تمام شیرهای مصرف کننده بسته و فاشر محبوس درون کانال به اعتنا مقدار گیری و برای دوران یک سری ساعت آزمون شود و در صورت وجود افت فشار برای انتخاب محل نشتی مبادرت شود .

تعویضات در سيستم‏هاي لوله‏ كشي مو جود

ردوبدل در سيستمهاي لوله ‏كشي جانور بايد هنگامي انجام‏گيرد كه اطمينان حاصل شود جريان گاز به آن سيستم كاملا ” انقطاع شده‏است . در اجراي اين تغييرات بايد بشرايط انجام كار , ارتفاع لوله‏اي كه بايد گازآن تهويه شود , فشار سيستم ذی‌ربط وغيره اعتنا كافي مبذول گردد .
تصاحب کردن انشعاب جديد بوسيله جوشكاري از سيستم لوله‏كشي گاز در هم اکنون كار و يا اتصال وسايل مورد نياز ( Hot TAP ) بشرطيكه اينكار طبق روش صحيح و بوسيله افرادي كاملا ” کارآزموده و كارآزموده و با اطلاع شركت ملي گاز انجام گيرد مجاز ميباشد .

اشکال لوله ها و بررسی خصوصیات آنان برای ردوبدل لوله های گاز

امروزه لوله های پلاستیکی کاربرد رو به رویش و فراوانی پیدا کرده اند . این لوله ها در کاربری های مختلفی مثل انتقال محلول های اسیدی , شیمیایی , گازهای خورنده , نفت ناپخته , زه کشی , گازهای سوختی , گل و لای و لجن , فاضلاب و آب مورد به کارگیری قرار میگیرند . مهم‌ترین برهان استعمال از لوله های پلاستیکی کاهش مخارج ساخت و نصب مشتمل بر مخارج ساخت , حمل و نقل و مستخدم و امکانات نصب است . بخصوص نقش لوله های پلاستیکی در انتقال آب و گاز ارگانیک و گسترش این صنعت های زیاد برجسته است .
درپی درخواست فراوان برای لوله های پلاستیکی تخت گاز گونه های مختلفی از این لوله ها در بعدها متعدد گسترش داده شدند و امروزه برای تعیین لوله پلاستیکی مطلوب برای هر کاربری به داده ها علمی بخش اعظمی نیاز است . فی مابین لوله های پلاستیکی بخش اعظم ترین گونه آن‌ها گونه های لوله های پلی اتیلن و پلی وینیل کلراید می‌باشند . باز کردن راحت و سریع سینک ظرفشویی

به كارگيري روش‌هاي جديد , نظیر استعمال از مواد پليمري , از یکسری دهة پیشین در صنعت گاز كشور‌هاي گسترش يافته مورد دقت قرار گرفته است . از دستاورد‌هاي جدید در اين زمينه , مي‌توان به به کار گیری از مواد پلي‌اتيلن جهت بازسازي و نوسازي لوله‌هاي انتقال گاز اسم موفقیت .

لطفا به این مطلب رای دهید:
[تعداد: 0    میانگین: 0/5]

پست‌های مرتبط

یک نظر بگذارید

قالب وردپرس